Kasak Solutionsi arendus- ja turundusjuht Laura-Liis Moritz on hoogsalt karjääriredelil roninud

Arendus- ja turundusjuht Laura-Liis Moritz on Kasak Solutionsis alustanud müügispetsialisti ametist ja teinud kahe aastaga tohutut karjääri. On palju põhjuseid, miks usun Laura-Liisi võimekusse. Ta on kõige lojaalsem inimene, keda olen kohanud. Ta on võitleja, hea pinge- ja stressitaluvusega, eesmärkidele orienteeritud, tugeva distsipliiniga, julge, kiire kohaneja ja õppija ning meeskonnamängija. Ja mis peamine – ta on äärmiselt suure südame ja hingega andja.  

Artiklis tuleb juttu Laura-Liisi kogemustest, plaanidest Kasak Solutionsis ja isiklikest väärtustest.  

Laura-Liisi karjäär ja töökogemus 

Laura-Liisi karjäär ei ole olnud väga pikk, kuna ta on alles 24-aastane, aga vaatamata eale on töökogemust üksjagu. 14 aastat elas Laura-Liis Saksamaal väikeses külas ja alustas seal juba 12-aastaselt tööd nädalavahetuseti ajalehtede kojukandega. 

Eestisse kolides Laura-Liisil aga suvevaheaegadel tööl käia ei lubatud. Tüdruku emal oli kindel põhimõte – Laura-Liisi töö on käia koolis ja suvel tuleb puhata. 9. klassis otsustas tüdruk siiski, et läheb suvel kindlasti tööle. Keskkooli ajal oli neiu võimalikult aktiivne erinevates õpilasesinduste organisatsioonides, kus presidendina tegutsedes sai ta koolidirektorilt palju kiita. Korraldati näiteks sündmust The Model of United Nations of Tallinn, mis simuleerib ÜRO tööd, kus riike esindavad õpilased. Korralduse eest sai Laura-Liis preemia Tallinna linnalt. Sealt sai ta edasiseks käekäiguks korraliku juhtimiskogemuse, kuna tegeleda tuli noortega, kes osalesid organisatsioonides vabatahtlikult, seega traditsioonilised ettevõtluse mõjutusvahendid, nagu näiteks palk või boonused, ei mõju. 

Koolitee lõppedes võttis Laura-Liis ette vabatahtliku töö Madagaskaril inglise keele õpetajana. Lihtsalt kohapeale saamiseks tuli leida 5000 eurot vaba raha, millele lisandusid veel kindlustus ja lennupiletid. Vaimselt ja emotsionaalselt olid talle toeks vanemad, kuid osalustasu maksis ta ise. Laura-Liisi poole pöördusid ka meediakanalid, nagu raadio ja Kanal 2 uudistesaade Reporter, kus ta käis vabatahtliku tööst jutustamas, inspireerides ka teisi noori. 

Seda kõike tegi ta lõpueksamite kõrvalt, töötades samal ajal kahes kohas. Protsess oli küll suur väljakutse, kuid andis õppetunni tulevikuks: kui midagi väga-väga tahad, saad selle! Üleüldiselt ütleb Laura-Liis enda kohta, et õppimine ja kõik sellega kaasnev meeldib talle. Ta mõtiskleb isegi doktorikraadi omandamise üle. 

Alates üheksandast klassist oli Laura-Liis kindel, et soovib õppida psühholoogiat. Ülikooliteekond algaski Tartu ülikoolis, kuhu ta sai enda sõnul sisse üsna napilt. Ta lõpetas küll keskkooli medaliga ja puhtalt viitega, aga see pole psühholoogia eriala juures piisav. Sisseastumiseksam õnnestus. Ülikooli ajal otsustas ta minna kaheks suveks USA-sse ja üheks suveks Suurbritanniasse raamatuid müüma. See oli tema jaoks elumuutev kogemus, mille eest ta on siiani tohutult tänulik ja mis kannustas teda elus edasi. 

Oma töös oli Laura-Liis pühendunud ja edukas, nii et juba teisel aastal püstitas ta kaheksanädalase suvega müügirekordi, mida polnud varem nii vähese kogemusega müüjad teinud. Lisaks ehitas ta eduka müügitiimi.

Töökoht, mis pakkus uusi väljakutseid

2021. aasta suvi jäi Laura-Liisile raamatumüügis viimaseks, sest ta põles läbi. See oli üks elu raskemaid kogemusi, sest ta polnud varem midagi sellist kogenud. Muidu tegus ja hakkaja naine peitus kuuks ajaks koduseinte vahele ja kannatas ärevushoogude käes.
Paraku vajab elu elamist ja mõne kuu möödudes oli ta sunnitud arvete maksmiseks tööle minema – kõnekeskusesse. Kuna tegu oli suurkontserniga, kus n-ö lihttöölisel pole erilist võimu ettevõttes muudatusi teha, siis oli Laura-Liis juba alustades teadlik, et töö seal pole pikaajaline.

Ta jälgis raamatumüügi Facebooki gruppi, kuhu üks tuttav müügijuht postitas kuulutuse, et otsitakse HR-i partnerit. Raamatumüügi ajal tegeles ta ka tiimi värbamisega, seega väljakutse tundus igati põnev. Laura-Liisile meeldis, et ettevõtet juhtis naine, sest tal pole kunagi olnud otseselt naiselikku eeskuju. 

Nii juhtimises kui ka müügis tegutsevad naised tihti meesenergias, kuna on ümbritsetud paljudest meestest ning emotsioonide väljanäitamist võetakse tihtipeale nõrkusena. Naisjuhilt ettevõtlust ja juhtimist õppida oli Laura-Liis kaua soovinud, sest ta leiab, et meeste ja naiste juhtimisstiilid on üldiselt erinevad. Tänu Kasak Solutionsi naisjuhile paistis see pakkumine hea õppimisvõimalusena.

Ametikohale kandideerimisel saidki Laura-Liisi sõnul otsustavaks ettevõtte väärtused ja varasem kokku-

puude Kasak Solutionsis töötava müügimeeskonnaga, kellest paljud olid samuti raamatumüügiga tegelenud. Ta teadis, et need inimesed ei ole harjunud mugavustsooniga. Samuti ei meeldi talle vanakooli juhtimisstiil – raamatumüüjadki ei poolda seda vormi, seega oli Laura-Liis enam kui kindel, et ettevõttes on need asjad järelikult korras.

Laura-Liis on nüüdseks leidnud tööl tasakaalu. Sellise aktiivsusega erinevate projektidega, nagu Laura-Liis on harjunud tegelema, võib tervis üles öelda. Praegu on ta oma tegemistes parim, kuid samas läheb hästi ka isiklikul tasemel ning tervis on korras.

Motiveerib ettevõtte visioon ja missioon 

Ettevõttega liituma ergutas Laura-Liisi Ketlin, aga Kasak Solutionsisse edasi töötama jäämist on motiveerinud ettevõtte visioon ja missioon. See, mida ettevõttes tehakse, muudab tema sõnul maailma. Missioonitunne oli Laura-Liisile juba raamatumüügis tähtis, sest seal ei müüda raamatut, vaid haridust. Ta kohtus peredega, kus keskmine haridustee jäi seitsmenda-kaheksanda klassi piiridesse. Ostu sooritades panustasid nad oma laste elujärje parandamisse – see omakorda muudab maailma. 

Sarnase võrdluse toob Laura-Liis tööga Kasak Solutionsis, kus inimeste tööelu muudetakse paremaks. Ta nimetab seda isegi revolutsiooniks – asju tehakse teistmoodi ning selle kaudu muudetakse ettevõtteid, nende kultuuri ja heaolu. Eesmärk on, et inimestel oleks töö juures meeldiv, ettevõtte juhtidel oleks tasakaal ja kogu tööprotsess sujuks. Kõike seda on võimalik saavutada HR-i juhtide rentimisega, kogu potentsiaali avanemine on alles algusprotsessis. 

Näeme, et tuleviku töökultuur on muutunud, ja selles on rõõm rolli mängida. Kui hakata töökultuuri muudatusi sisse viima Eestis, on väga hõlpsalt võimalik liikuda ka piiridest välja. Nii jäävad ka ehk ebamõistlikult pikad 80-tunnised töönädalad Hiinas ja USA-s minevikku. 

Laura-Liis lööb kaasa tulevikutegijate loomisel ja tal oli suur au värvata HR Akadeemia esimene lend. 

Tulevikuplaanid Kasak Solutionsis

Laura-Liis usub, et ettevõtet ootab ees suur tulevik. Ta peab end ekstravertseks inimeseks, kellele ei meeldi detailid, vaid süsteemsus. Laura-Liis tahaks Kasak Solutionsis süsteeme üles ehitada, seega on ametinimetuses üks osa ka arendusjuhi pool. Arendustegevuste teemal toob ta veel välja sisekommunikatsiooni ja sisuturunduse arenduse. 

Kasak Solutionsis on Laura-Liisi suur unistus, et kõik oleksid enda töökohal õnnelikud ja teaksid, miks nad midagi teevad.

Laura-Liisi suurimad väärtused tööelus

Laura-Liisile on tööelu juures oluline areng – seda nii individuaalsel kui ka ettevõtte tasandil. Kõik peaksid soovima ettevõttena koos, aga ka isiklikult kasvada, areneda, laieneda, suuremaks ja paremaks saada. Tema jaoks on tähtis olla parim selles, mida ta teeb, ning et tal oleks keegi, kellelt õppida. See ei tähenda vaid juhtidelt õppimist, vaid kogu kollektiivi mõttevahetust ja jagatud ideid. Igaühel meist on kogemused, mida kellelgi teisel ei ole. 

Seejuures peab Laura-Liisi sõnul olema ettevõttes fun ja et kõik naudiksid seda, mida nad teevad. See on ettevõtete juures koos inimliku suhtumisega üks suurimaid väärtuseid.

Laura-Liisil on eraelus kolm peamist suunda

Üks eraeluline suund on pere ehk vanemad, elukaaslane ja koer. Teiseks on seiklus ja elu nautimine, mis käib sõprade abil, ning kolmas suund on hobid. Laura-Liis on veidi üle kahe aasta käinud aktiivselt jõusaalis lausa kuus korda nädalas, lisaks tegeleb kõigega, mis on liikumisega seotud, näiteks igapäevane vähemalt kahetunnine jalutuskäik koeraga. Üleüldiselt on tervis ja tervislik eluviis Laura-Liisile väga tähtis, sest see aitab olla vaimselt tasakaalus. 

Igapäevaste hobide kõrvalt meeldib Laura-Liisile tegeleda sukeldumisega. See on üks põhjustest, miks ta elab praegu Küprosel, kus hobi on võimalik harrastada soojemas vees kui kodumaal. Laura-Liisil on lausa rescue diver’i tunnistus, mis on lihtsukeldumisest järgmine samm üles. Tõsi, tegu on üpris kuluka hobiga, seega päris iga nädal sellega tegeleda ei saa, kuid tunne, mida vee all kogeb, on tema sõnul väga vabastav ja rahustav. 

Sukeldumine on toonud ka üksjagu ekstreemseid hetki. Eesti sukeldumislaagris otsustas Laura-Liis proovida julgemalt üha suuremaid sügavusi, kui ühel hetkel tuli tal hapnikumaski huulik suust ära. Korra tabas teda kerge paanika, aga õnneks leidis ta vooliku uuesti üles ja sai sukeldumist jätkata. 

Teine ekstreemsus sukeldumisel oli märksa hullem. Laura-Liisi tabas paanikahoog, sest sukeldumisprillid läksid pidevalt vett täis. Kuigi koolitustel õpetatakse neid tühjendama, täitusid prillid iga tühjendamise järel uuesti. Sukeldumisel on väga vajalik püsida grupis, et kõik teaksid, kus sa parasjagu oled. Kuna Laura-Liisi prillid läksid vett täis, ei näinud ta enam teisi, ja paanika võttis võimust. Õnneks aitas kaaslane hädasolijat märgates tal siiski pinnale ujuda, kuid paati jõudes kahtles Laura-Liis esimest korda, kas ta järgmisel korral tahabki enam sukelduma minna.

Kuula enda südant ja tee seda, mida armastad!

See on peamine mõte, mille Laura-Liis sooviks kõigile edasi anda. Tuleks võtta aega iseenda jaoks, mõtisklemiseks ja mõtlemiseks. Vanasti rabeles ta enda sõnul ainult teha-teha-teha, kuid nüüd on ta nädalavahetuste fookuseks seadnud mitte midagi tegemise, mis on kohati äärmiselt keeruline. Tuleb võtta aeg, kus ei pea produktiivne olema. End ei tohiks võrrelda maailmakuulsate tippettevõtjatega, kes ärkavad hommikul kell viis ja tegelevad siis mitme tuhande ülesandega. Tähtis on enda mõtetega hakkama saada ning läbi mõelda, mis sind ja sinu elu päriselt teenib.

Scroll to Top

Liitu meie väärtuskirjaga

Võta ühendust

Tasuta konsultatsioonile registreerimine