Kuidas värbamine lihtsaks muuta?

Vana hea tõde on see, et lihtsuses peitub võlu. Kui mõistad, miks ja mida sa teed ning sul on süsteemid oma sihtide elluviimiseks, siis muutub kõik palju lihtsamaks ja tulemuslikumaks. See sama reegel kehtib ka värbamise puhul. 

6 olulist aspekti värbamise lihtsamaks muutmisel:

  1. Selleks, et värbamine lihtsamaks muuta on vaja kõigepealt teha selgeks, millised protsessid üldse käivad tänapäeval värbamise alla. HR Solutionsi poolt koostatud uuringu kohaselt vaid 1% juhtidest teab, et ka oma töötajate hoidmine on osa värbamisest. Siinkohal rõhutaks, et oma inimeste hoidmine on tegelikult üks kõige olulisemaid aspekte värbamise juures.
  2. Ükskõik milliste muutuste tegemiseks tuleb ennast kõigepealt vaimselt valmis panna. Mitte midagi ei ole mõtet hakata õppima või tegema, kui me ei ole ennast selleks vaimselt valmis seadnud. Tõelisi tulemusi toovad muutused saavad alguse mentaalsest ettevalmistusest. Niiet pane kõigepealt oma vaim muutusteks valmis!
  3. Oluline on osata panna ennast kandideerija kingadesse. Värbav juht peab oskama panna ennast kandideerija rolli ning mõistma kuidas kandideerija värbamisprotsessi siseneb.
  4. Igasuguse värbamistegevuse jaoks tuleb tundma õppida enda sihtrühma. Siinkohal ei ole vaja tunda kogu turgu. Igal ettevõttel on oma spetsiifiline sihtrühm. Kui tead ja tunned oma sihtrühma, siis on sul võimalik seda arendama hakata. Heas mõttes on sul võimalik õige sihtrühm oma ettevõtte ukse taha järjekorda kutsuda ja siis ootavad sobivad kandidaadid juba ise võimalust kandideerimaks vakantsetele ametikohtadele.
  5. Oluline on viia läbi professionaalsed töövestlused. Töövestluste struktuurid peavad olema paigas. Nii värbav juht kui personalitöötaja või personalispetsialist peavad osakama töövestlusi õigesti läbi viia. Töövestlus on kõige suurem ettevõtte maine kujundaja, mistõttu ei tohi seda protsessi alahinnata. See, kuidas töövestlust tehakse ja kuidas selleks ette ollakse valmistunud, on ülioluline. Võtmetegur siinkohal on professionaalne ettevalmistus ja struktuur. Kui inimene lahkub vestluselt, siis peab tal hea enesetunne jääma. Seda ka siis kui ta ei sobi antud ametikohale, kuna ta räägib vestlusel kogetust kahtlemata edasi ka oma lähiringkonnale.
  6. Värbamise muudab tõhusaks professionaalne värbav juht. Selleks, et säilitada professionaalsus, tuleb kaasas käia ettevõttes toimuvate muutustega. Lisaks tuleb silmas pidada, et töövestlus on alati kahepoolne. Kandidaat valib tööandjat ja tööandja valib kandidaati. Värbaja peab olema jutkui tõlk kahe osapoole vahel. Kui tööandja ei mõista kandidaate ja kandidaadid ei mõista tööandjat, siis õiged inimesed ei saa omavahel kokku.

Enne tegutsemist on vaja ka mõista, mis on need valdkonnad, mille peale üleüldse peaks mõtlema. Nii elu ise, kui turg ja ka värbamismaailm on pidevas muutumises. Tihtilugu see, mida me oma peas arvame ei pruugi kokku minna faktidega. Tegelikkuses on aga arvamisest olulisem see, mida me teame, ehk et faktid on need, mis loevad. Seega tuleb värbamise lihtsustamiseks end kurssi viia faktidega oma ettevõtte, sihtgrupi, turuseisu ja kõige muu kohta, mis värbamisel mõju avaldab. 

Scroll to Top