Värbavate juhtide mentor Ketlin Kasak on loonud 12-osalise videokoolituste sarja, mis kestab üks aasta, et vajalikud protsessid saaks praktiliselt oma ettevõttesse sisse viia ja oma värbamisalased tegevused uuele tasemele viia. Kuidas aga koolitusest saada ettevõttele maksimaalselt kasu? Ketlin soovitab koolitusele tulla kõigil ettevõtte liikmetel koos, kes koolituse teemaga seotud on.
Koos üksteise mõistmine paraneb
“Kui on suur ettevõte, on oluline, et värbavad juhid ja personaliosakonna liikmed tuleksid koolitusele koos, sest parimad tulemused saavad tulla vaid siis, kui kõik osapooled on ühel lehel, mõistavad saadud teadmisi ning kogu info tuleb ühest infokanalist,” selgitab Ketlin Kasak, kuidas tulemused paremini ja kergemini tulevad.
Ta toob näite, mida ta nägi oma töös personali-, värbamisspetsialisti ja personalijuhina väga tihti. Ketlini sõnul ei tahetud tihtipeale koolitusele minna üksi, sest kui koolitusel tekib entusiasm vaid ühel inimesel, siis ülejäänud kollektiiv ei pruugi tahta sellega kaasa tulla ning see omakorda langetab ka selle ühe inimese motivatsiooni. “Siis tulime ideele, et kõik võiksid minna koolitusele koos,” meenutab Ketlin. Tema sõnul muutis see kõike – kui mitmed inimesed koolitusel koos käinud olid, oli mõtteid ja ideid oluliselt lihtsam juhtkonnale n-ö maha müüa. “See oli väga tulemuslik ja kogu ettevõttel paranesid tulemused kümneid kordi,” selgitab ta.
Koos tulles tulevad ka tulemused
Ketlin rõhutab, et kui mitmed inimesed räägivad oma mõtetest ja võimalikest tulemustest, on ka tõenäolisem veenda juhtkonda ning koos tegutsemine tõstab kogu meeskonna motivatsiooni.
“Kui inimene üksi tõuseb püsti ja idee välja pakub, on palju tõenäolisem, et mass sööb ta ära,” selgitab ta piltlikult.
Kui on tegu väikse ettevõttega, kus on 1-3 inimest, ei pruugi see vajalik olla, ent kui ettevõttes on rohkem kui 3 inimest, soovitab Ketlin tulla koolitusele koos nendel inimestel, kes on koolituse teemaga seotud.
Üksinda koolitusele tulemine võib tähendada suurt raharaiskamist
Ketlini sõnul tehakse tihti nii, et koolitusele saadetakse üks inimene, kes pärast teistele teemat tutvustab. Tema sõnul on selliseid koolitusi olemas ning paaritunnise koolitusega võib kindlasti nii teha. “Aga kui tegu on pikemaajalise koolitusega, päevi või kuid kestvaga, ei suuda inimene seda teistele edasi anda, kuna ta ei ole ekspert. Siis üritab ta selgitada, teised ei saa aru ning see põhjustab motivatsioonilangust,” selgitab ta. Koos koolitusel osalemine annab aga võimaluse arutada, mida igaüks omalt poolt teha saab.
Omavahel arutades tekib rohkem ideid
Ketlin Kasak sõnab kokkuvõttes, et koos koolitusel osaledes on motivatsioon teistsugune. Psühholoogiliselt hakkavad asjad liikuma ning koos arutades hakatakse jagama rohkem ideid, kuidas ettevõte paremaks muuta. “See tõstab inimeste motivatsiooni, et saame selle tehtud!” selgitab ta.