Juhtimisnõustaja Vilve Vene: „Kasvule ei saa kätt ette panna“

Vilve Venel on juhtimiskogemust aastakümneid, ent ta on õpihimu täis. Tema positiivne meel ja tugev intuitsioon viivad edasi ja aitavad tegemistes edu saavutada. 

Soorollid ei takista

Vilve on alati olnud lahtise peaga tüdruk ja plaanis peale keskkooli lõppu, medal taskus, ülikooli füüsikat õppima minna. Saatuse pehmel suunamisel valis ta siiski rakendusmatemaatika (praegune arvutiteaduste eriala). Kuigi valitud sai väga meestekeskne eriala, pole Vilvet peale surutud soorollid kunagi piiranud. 

Esmalt matemaatilisi meetodeid uurides ja programmeerides hakkas ta seejärel Soome tarkvara tegema. Erinevalt praegusest tööpraktikast pidi toona lahendused ise loovalt välja mõtlema ja teostama. Ees ootasid aga veelgi õpetlikumad ajad: koos kahe teise eesti naisega töötati ühe Rootsi ettevõtte Eesti harus, kus pidi täiesti omapäi hakkama saama. 1992. aastal alustas Vilve Hansapangas pangatarkvara arendamist. Sealsed kümme aastat olid tema karjääri kõige toredamad ja ilusamad: suur hulk inimesi usaldas üksteist ja tegutses ühise eesmärgi nimel. „Olen alati uskunud, et just see on edu võti, kui inimesed tõesti panustavad, igaüks annab endast kõik ja ei karda eksida,“ leiab ta. Hansapangas sai alguse ka Vilve juhiteekond: ta juhtis seal IT arendust. 

Palgatöötajast ettevõtjaks

Pangas terve kümnendi töötanuna tundis Vilve, et on aeg edasi liikuda. „Tundsin, et kui tean ja oskan paremini kui minu juht, ei ole see enam õige koht – siis tuli ise teha,“ ütleb ta. Koos kolme kolleegiga lõi ta 2002. aastal IT-teenustega tegeleva ettevõtte Icefire, kus sõlmiti juba esimestel päevadel kahe miljoni krooni suurune leping. Hirm, et kas uusi projekte tuleb, oli samuti asjatu – äri läks hooga käima. „Õppisin, et kasvule ei saa kätt ette panna,“ jagab ta.

2019. aastal loodi ka teine IT-ettevõte Tuum, ärinimega OÜ Modular Technologies. 2021. aastal, mil Vilve oli Icefire’ile andnud kõik, mis anda oli, müüdi see edasi Euroopa väga edukale start-up’ile Checkout.com. Aasta hiljem tundis Vilve, et on aeg tegevjuhi ametist välja astuda, seega tegi ta Tuumaga lõpparve. Järgnevad kolm kuud ta puhkas nagu ei kunagi varem: luges basseini ääres raamatut ja nautis koos elukaaslasega Hollandit. 

Pidevas arengus

Vilve leiab, et nii juhtimiskoolituste kui -raamatute puhul on kõige tähtsam saadud teadmised endasse integreerida, võttes kaasa vaid selle, mis kõnetab. Viimased kaks aastat on Vilve õppinud organisatsioonide ja tiimide mentordamist Skandinaavia Gestalt Instituudis, kuhu ta jõudis tänu sügavalt muljet avaldanud Kasper Kivilo juhitud meeskonna juhtimise koolituse kogemusele. Kokku neli aastat vältav õpe koolitab välja psühhoterapeute, ent kuna terapeudiks Vilve saada ei soovi, piirdus ta vaid kahe aastaga. Seejärel siirdus ta järgmisesse Taani kooli, kus õpib taaskord tiimide toimimist ja juhtimist. 

Ta naudib õppeprotsessi väga ja tunneb, et vaatamata suurele kogemustepagasile on tal juhina veel tohutult õppida. See on sügav töö iseendaga, sest kuigi juhtimine nõuab palju teadmisi, algab see siiski sisemusest. „Sul võib olla palju maske, kuid sa oled alati üks inimene – küsimus on, kas sul on neid kõiki vaja. Sa oled autentne siis, kui jõuad sinnamaani, et ei pea maski kandma,“ tunneb Vilve. 

Õnnestumised ja isiklik elu

Vilve on osanud hästi mängida nii eraelus kui ka karjääris. Suurimaks tööõnnestumiseks peab ta 2002. aastal loodud ettevõtet, mis osutus igati edukaks. Teda rõõmustab väga, et eduka karjääri kõrval on ta suutnud tasakaalus hoida ka eraelu. „Koos oldud aeg las olla kvaliteetne,“ leiab ta. Vaatamata suurele töökoormusele on ta alati olnud lähedane oma kahe tütre ja nüüd ka nende peredega.

Vilve armastab väga teatris käia ja filme vaadata. Juba seitse aastat on talle meeldinud tegeleda TRX-treeninguga, millega hoiab oma keha toonuses. Tõelise reisihulluna planeerib ta oma reisid ise nullist ning oskab alati vähemalt natukegi kohalikku keelt, sest ta armastab keeli õppida. Samas meeldib Vilvele aega veeta ka Muhu maakodus. 

Vilve kolm soovitust ettevõtjatele

  1. Tee seda, mille vastu tunned kirge!  
  2. Õpi usaldama!  
  3. Ära lükka keerulisi otsuseid edasi. Ka raske otsus on parem kui mitte otsustamine.  
Scroll to Top

Liitu meie väärtuskirjaga

Võta ühendust

Tasuta konsultatsioonile registreerimine